Podział ewidencyjny działki i jego wpływ na K.W.

  • Data dodania: 04.02.2023
  • Tagi: Księga Wieczysta, Zakup Mieszkania, Zakup Działki

Nieruchomość w rozumieniu ewidencyjnym a wieczystoksięgowym, wyjaśniamy

Sprzedaż nieruchomości często wymaga innych czynności prawnych lub administracyjnych poza zawarciem samego aktu notarialnego sprzedaży/kupna nieruchomości. Często wymagane jest dokonanie podziału w rozumieniu ewidencyjnym lub wieczystoksięgowym. W takim wypadku konieczne jest zaangażowanie innych uczestników takich jak geodeta oraz notariusz.

Nieruchomość w rozumieniu administracyjnym

Podział ewidencyjny (geodezyjny) polega na fizycznym wyodrębnieniu z pierwotnej działki ewidencyjnej dwóch lub wielu działek, tak zwanej zmianie struktury parceli wchodzącej w skład pierwotnej parceli. W wyniku tej czynności powstaje nowa konfiguracja działek o nowym układzie linii granicznych i powierzchniach. Tymi czynnościami zajmuje się geodeta, który odpowiada za kwestie formalne i techniczne.

Nieruchomość w rozumieniu wieczystoksięgowym

W przypadku nieruchomości w rozumieniu wieczystoksięgowym, księgi wieczyste prowadzi się w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości. Oznacza to, że grunt wpisany do dwóch różnych ksiąg wieczystych położony obok siebie i nalężący do jednego właściciela stanowi dwie różne nieruchomości. Ten model jest nazywany wieczystoksięgowym modelem nieruchomości.

Najczęstrze wątpliwości

Częstym dylematem sprzedających nieruchomość, jak i kupujących jest kwestia zakupu nieruchomości (najczęściej pojedynczej działki), która w rozumieniu geodezyjnym jest wyodrębniona, a w stanie wieczystoksięgowym istnieje jako jedna nieruchomość. Innymi słowami wiele działek ewidencyjnych jest prowadzonych w formie jednej księgi wieczystej. W takiej sytuacji najczęstszym pytaniem jest, w jaki sposób będzie przebiegała transakcji, jeżeli klient kupujący zamierza dokonać zakupu tylko jednej z działek ewidencyjnych?

Należy pamiętać, iż nieruchomość, która nie została podzielona ewidencyjnie nie może zostać wyodrębniona w sensie wieczystoksięgowy. W związku z czym nie jest możliwe podzielenie jednej nieruchomości (działki ewidencyjnej) na dwie lub więcej bez wcześniejszego podziału geodezyjnego. Podobnie nie jest możliwe wyodrębnienie nieruchomości z księgi wieczystej bez jednoczesnego założenia księgi wieczystej dla wyodrębnianej nieruchomości. W rozumieniu wieczystoksięgowym jedna księga to jedna nieruchomość nawet w sytuacji, gdy ujętych jest w niej kilka działek geodezyjnych.

Wyodrębnienie nieruchomośći w rozumeniu wieczystoksięgowym

Przy transakcji zakupu tylko części wyodrębnionych działek, dla której prowadzona jest jedna księga wieczysta notariusz czuwa nad jednoczesnym wystąpieniem z wnioskiem o założenie dla działek objętych umową sprzedaży nowej księgi wieczystej i wpisem prawa własności na rzecz nabywców.

Chcesz sprzedać lub kupić nieruchomość?

Zadzwoń do nas i zobacz, co możemy dla Ciebie zrobić!

Tel: +48 666 472 555
Email: [email protected]


Obraz autorstwa vectorjuice na Freepik

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.